Bali – turistické atrakce

Muzeum umění – Agung Rai Museum of Art (or ARMA)

Muzeum umění Agung Rai (ARMA) je součástí galerijního a kulturního sídla v Pengosekan, Ubud, který vlastnil a založil balijský podnikatel a umělecký sběratel Anak Agung Gde Rai. Muzeum má dvě hlavní velké budovy plné exponátů s velkou sbírkou uměleckých děl. Muzeum se nachází v Pengosekan, přibližně 3 km jižně od hlavního uzlu Ubud a 25 km severně od Denpasaru. Toto muzeum umění Agung Rai se rozkládá na rozloze 5 ha. Zmíněný sběratel (Anak Agung Gde Rai) věnoval velkou pozornost zachování a propagaci umění na Bali a v Indonésii vůbec. Muzeum bylo slavnostně otevřeno Ministerstvem kultury a školství v roce 1996 a zřízeno Nadací ARMA, založenou v témže roce.

Agung Rai Museum of Art nabízí tradiční balijskou architekturu a je obklopen nádhernými tropickými zahradami. Mezi nejpozoruhodnější díla ve sbírkách patří díla pozdních indonéských umělců: Raden Saleh a Affandi a legendárních malířů: Walter Spies, Rudolf Bonnet a Adrian Le Mayeur.

ARMA není jen o obrovské umělecké sbírce, ale zároveň je to místo, kde se návštěvníci mohou dozvědět hodně o balijských tradicích a kulturních hodnotách. Tradiční balijská dřevořezba, balijský tanec, balijská historie a tradiční kuchyně. Návštěvníci komplexu muzea mohou využívat interaktivní prezentaci vedenou průvodcem. Pravidelně se konají výstavy, které prezentují legendární mistrovská díla a také propagují mladé, nadějné a potenciální umělce.

Opičí les – Alas Kedaton Monkey Forest

Alas Kedaton Monkey Forest se nachází  v obci Kutuh v okrese Marga, Tabanan, přibližně 25 km severovýchodně od Denpasaru, provinčního hlavního města ostrova a 4,5 km od Tabanan. Malý les o rozloze 12 ha je obýván stovkami šedých makaků

Tento opičí les je spíše vedlejším a v návštěvnosti zaostává za nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším opičím lesem: Ubud Monkey Forest. Hlavním důvodem je, že leží daleko od hlavních turistických atrakcí ostrova, ale i přesto stojí za zmínku a pokud to nemáte daleko, tak i za návštěvu.

Pláž Amed – Amed Beach

Pláž Amed na Bali je jednou z nejnavštěvovanějších na Bali, pokud jste horlivý potápěč. Východní pobřeží ostrova se může pochlubit podmořským rájem a pláž Amed patří mezi nejoblíbenější společně s pláží Tulamben (leží asi 25 km na sever). Pláž Amed na Bali byla kdysi nejznámější díky své tradiční velké farmě. Ale poté, co byla odhalena jeho podvodní krása s historickým vrakem, který přidával k přírodním krásám další kouzlo, se pláž Amed stala oblíbenou mezi potápěči z celého světa. Nejkrásnějším místem na pláži je zátoka Jemeluk.

Pokud si vezmete taxík a necháte se zavést na pláž Amed na Bali, tak budete přemístěni na jednu ze sedmi přímořských vesnic: Amed, Jemeluk, Bunutan, Lipá, Selang, Banyuning a Aas. Všechny tyto vesnice jsou tradiční rybářské vesnice.

Pláž Balangan – Balangan beach

Pláž Balangan, někdy označovaná jako Pantai Balangan, je jedním z nejpopulárnějších a nejkrásnějších míst na Bali. Vyznačuje se nádherným kilometrovým úsekem zlatého písku, který je ohraničen vápencovými útesy. Tento surfovací ráj přitahuje surfaře z celého světa.

Pláž Balangan je kousek od Dreamland. Jsou jen asi kilometr od sebe a jsou oddělena malým výběžkem, který slouží jako golfové hřiště New Kuta. Z hřiště mají hráči nejkrásnější pohled na oceán z ptačí perspektivy přes obě pláže.

Park ptáků a plazů – Bali Bird Park & Reptile Park

Park ptáků a plazů je unikátní, vzdělávací atrakcí, která je vhodná pro celou rodinu. Dva hektary tropických zahrad nabízejí zajímavou procházku uprostřed bohaté kompilace téměř tisíce exotických ptáků nejen z indonéského souostroví, ale z celého světa.

Ptačí procházka - Bali Bird Walk_01
Bali – Park ptáků a plazů

Ptačí park se nachází v obci Batubulan a je unikátním zážitkem pro milovníky přírody a ptáků především.

V prostorách parku se nachází stovky různých druhů ptáků, kteří zde žijí ve voliérách. Dalších několik ptačích druhů žije volně na okolních stromech a rybnících patřících k parku.

Krom hlavní atrakce v podobě parků exotického ptactva je zde park plazů, kde můžete vidět spoustu ještěrů, želv, krokodýlů a dalších plazů z celého světa.

Divadelní představení – Bali Agung

Bali Agung je divadelní představení kombinující balijskou tradiční, živou taneční choreografii, živé kostýmy, dramatické hudební skladby, nejmodernější osvětlení a zvukové systémy, luxusní posezení, prostorné salonky a moderní zařízení.

Představení Bali Agung se odehrává v divadle Bali (Bali theatre), které se nachází v Bali Safari & Marine Park v Gianyaru. Divadlo Bali přináší divadelní představení zcela nový rozměr tím, že představuje kombinaci tradičního a současného tance, moderního loutkářství a představí zvířata Bali Safari Marine Park jako hvězdy přehlídky.

Jedná se tedy o naprosto jedinečnou kombinaci tradičního a moderního umění na Bali. A také kombinaci divadla s cirkusem. Představení Bali Agung se účastní asi 150 umělců, kteří přinášejí do moderní scény spoustu prvků z minulosti ostrova.

Chrám Batuan – Batuan Temple

Chrám Batuan - Batuan Temple_02
Bali – Chrám Batuan – Batuan Temple

Chrám Batuan je starý chrám nacházející se blízko města Ubud ve vesnici Batuan. Tento chrám je místně označovaný jako „Pura Puseh lan Pura Desa Adat Batuan“. Památka je známá pro své tradiční balijské umění a obrazy. Chrám se nachází asi 10 km od města Ubud. Místo obsahuje velký komplex posvátných budov v rámci území o velikosti 0,65 hektaru. Dobře zachovalé pískovcové motivy a dobře zachovalá tradiční balijská chrámová architektura jsou jeho hlavními lákadlem.

Tradiční tance Barong and Kris – Barong and Kris Dance

Tradiční tance Barong and Kris _02
Bali – Tradiční tance Barong and Kris

Tanec Barong a Kris je jedním z nejznámějších tanečních dramat na ostrově, další podobně známé jsou Legong a Kecak. Ti, kteří se intenzivně zajímají o

umění a kulturu, mohou nejvíce ocenit výkony tanečního souboru. Každodenní představení bude naplánováno na různých místech v hlavních turistických oblastech ostrova – nejoblíbenější je v Batubulan v Gianyar a předměstí Denpasar. Celé představení je doprovázeno orchestrem po celou dobu show.

Tradiční balijský příběh o dobru proti zlu z 12. století, slouží jako pozadí pro tanec Barong a Kris. Barong, dobrosrdečný duch ve formě zvířete, musí chránit království před pomstychtivým hněvem vdovy a královny čarodějnice, Rangdy.

Památník – Bajra Sandhi

Památník - Bajra Sandhi_02
Bali – Památník – Bajra Sandhi

Památník Bajra Sandhi je hlavní památkou v Denpasaru, který je umístěn přímo v centru náměstí Renon (nebo místně „Puputan Renon“). Blízko památníku se nachází sídlo guvernéra Bali, které se podobá balijskému hinduistickému knězovu modlitebnímu zvonu nebo „bajře“. Uvnitř této základny je muzeum, které zobrazuje různé historické události z boje za nezávislost.

Uvnitř památníku jsou tři patra. Úroveň terénu vám umožní obdivovat typické prvky balijské architektury, které zobrazují historii balijských lidí. Poslední horní patro monumentu poskytuje stoupající výhled na zelené okolí a panoráma města.

Horké prameny – Banjar Hot Springs

Horké prameny - Banjar Hot Springs_01
Horké prameny – Banjar Hot Springs

Banjar Hot Springs, nebo taky označované jako „Panas Panjang“, se nachází přibližně 5 km jihozápadně od pobřeží Loviny na severu Bali. Prameny se nachází nedaleko buddhistického kláštera Brahmavihara Arama, který se nachází pouhých 1,5 km na východ, takže je vhodné spojit návštěvy obou míst.

Zdejší stovky let staré horké prameny byly v poslední době modernizovány a doplněny moderními zařízeními. V poslední době se staly oblíbeným rekreačním místem jak mezi místními obyvateli, tak i mezi mezinárodními návštěvníky.

ZOO – Bali ZOO

Pro zdejší ZOO se také používá název „Kebun Binatang Bali“ a jedná se o jedinou zvířecí atrakci na Bali, která může používat „zoo“ ve svém názvu. Zoologická zahrada se rozkládá na více než 8 ha tropické zahrady ve vesnici Singapur. Zoo je pěknou zastávkou před Ubudem na výletech. V této zoo nejsou pouze zvířata, ale najdete zde i spoustu tropických rostlin. Zoologická zahrada je stinná a příjemná procházka a mimo jiné nabízí také řadu zážitků, jako je například jízda na slonech a ponících.

Safari park a mořský akvárium – Safari Park and Marine aquarium

Safari park a mořský akvárium - Safari Park and Marine aquarium_01 (1)
Bali –  Safari park a mořský akvárium

Safari společně s mořským akváriem nabízí zábavnou prohlídku zdejších zvířat. Zdejší safari je jedno z největších a nejnavštěvovanějších v celé jihovýchodní Asii. Park byl otevřen v roce 2007 a rozkládá se na více než 40 hektarech blízko Gianyaru. Zdejší safari je domovem více než 60 druhů zvířat, z nichž všechny žijí v prostředí, které napodobuje jejich přirozené přírodní prostředí.

Pokud se rozhodnete strávit část své dovolené ve zdejším safari, tak věřím tomu, že rozhodně nebudete litovat a navíc poznáte přírodní krásy Afriky, Indie a hlavně Indonésie.

Botanická zahrada – Bali botanic garden

Botanické zahrady v Bali poskytují pro milovníky rostlin nezapomenutelný zážitek a možnost poznat vzácné tropické rostliny. Výlet do zahrady se běžně kombinuje s rekreačními aktivitami na jezeře Beratan, kde najdete i chrám Ulun Danu Beratan.

Kromě rozsáhlé sbírky tropických rostlin a volně žijících živočichů v jejich přirozeném prostředí můžete v botanické zahradě prožít také adrenalinový zážitek na Treetop Adventure Park, což je horolezecká stezka v korunách zdejších stromů.

Památník –  Bombing Memorial (Ground Zero Monument)

Jedná se o památník na místě zničené Paddy’s Pub na Legian Street. (Nový bar, nazvaný „Paddy’s: Reloaded“, byl znovu otevřen na stejné ulici). Památník je vyroben z vyřezávaného kamene, který nese jména a národnosti obětí, lemované jejich národními vlajkami.

Ptačí procházka – Bali Bird Walk

Ptačí procházka - Bali Bird Walk_02
Ptačí procházka – Bali Bird Walk

Ptačí procházka nabízí rozsáhlou prohlídku ptáků, spojenou s procházkou nádhernou přírodou v okolí Ubudu. Vzhledem k tomu, že tato atrakce je organizována uznávaným ornitologem, tak máte jedinečnou možnost se také něco dozvědět o exotických ptácích na Bali a o zdejší přírodě. Procházka je vedena odbornou formou, ale zároveň i zábavnou, takže je vhodná i pro rodiny s dětmi.

K dispozici jsou různé procházky, které jsou dlouhé asi 5 km (časově zhruba 3,5 hodiny), a to jak po okolí Ubudu, tak i do vzdálenějších oblastí celého ostrova, jako jsou mangrovové lesy na jihu Bali, vysočiny Mount Batukar se zastávkou u malebné Jatiluwih (rýžová terasa) nebo zalesněné jezero se zastávkou v botanické zahradě Bedugul. Cestou se dozvíte spoustu zajímavých informací o různých exotických ptácích v oblasti. Krom pozorování zdejšího ptactva můžete vidět exotické stromy, rostliny a květiny, které v Evropě určitě nespatříte.

Pláž Berawa – Berawa Beach

Pláž Berawa je jednou z nejoblíbenějších pláží na Bali. Je to jen půl hodiny jízdy severně od Seminyaku. Pláž je jen minutu chůze na sever od Batubeligu. Tato tmavě šedá až černá písečná pláž má největší lagunu podél pobřeží Canggu.

Chrám Besakih – Besakih Temple

Chrám Besakih, známý také jako „Matka chrámů“ v Bali, stojí na jihozápadních svazích Mount Agung ve výšce 1000 metrů. Besakih je jedinečný komplex, který zahrnuje, více než 80 chrámů mezi kterými je největším a nejznámějším chrám: Pura Penataran Agung (Velký chrám státu). Besakih je největším a nejsvatějším chrámem ostrova. Komplex chrámů je obklopen dech beroucí přírodou. Kousek od chrámu najdete i malebné rýžové pole.

Kamenná sochařská zahrada – Big Garden Corner

Kamenná sochařská zahrada se nachází severně od hlavního střediska Sanur. Na zahradě se nachází řada zelených ploch spojených listovými, zdobenými chodbami. Každá z nich je naplněna masivními kamennými sochami v životním stylu, které zobrazují hinduistické bohy a bohyně, stejně jako balijské kulturní ikony, jako jsou Barong a Rangda. Najdete zde i chrámové repliky, jako je například chrám Borobudur, a umělecká díla vyrobená z recyklovaného odpadu. Rozmanitost rostlinného života a celková přírodní krása zahrady přímo vybízí k návštěvě zahrady.

Vodopády Blahmantung – Blahmantung Waterfalls

Tyto vodopády jsou díky vodě padající z výšky přes 100 m úžasnou podívanou. Vodopády se nachází poblíž Pupuanu a na rozdíl od většiny dalších atrakcí na Bali je o moc lepší je navštívit v období dešťů, kdy je tok vody mnohem větší a vodopády působivější. Cesta k vodopádu je poměrně strmá, takže pokud půjdete za deště, dávejte velký pozor, ať neuklouznete.

Přírodní trek – Campuhan Ridge Walk

Přírodní trek, který je snadný a ideální pro návštěvníky města Ubud. Tato oblast poskytuje klid i v turistické sezóně, na rozdíl od hektičtějších jižních částí ostrova. I když je tato cesta oblíbený cíl turistů, tak zde stále najdete ještě nedotčené místo. Zatímco výlet vám umožní vychutnat chladný (chladný myšleno na poměry Bali) čerstvý vzduch a také krásný výhled na okolní přírodní krásy.

Pláž Lovina s pozorováním delfínů –  Lovina Beach

Pozorování delfínů na pláži Lovina jsou jednou z hlavních přírodních zajímavostí tohoto jinak klidného pobřežního města na severu Bali. Tato černá písečná pláž není tak navštěvovaná turisty v porovnání s plážemi kolem jihu ostrova, ale pokud chcete vidět delfíny hrající si kolem lodi, tak zde máte velkou šanci. Zdejší rybáři nyní pravidelně berou návštěvníky na sledování delfínů, aby si mohli vychutnat tuto nádhernou podívanou. Ještě větší kouzlo má toto místo hned po ránu při východu slunce.

Sloní jeskyně – Elephant Cave

Sloní jeskyně nebo v místním jazyce Goa Gajah možná dává dojem, že jde o obrovskou jeskyni plnou slonů. Přesto je Goa Gajah „Sloní jeskyně“ archeologickou lokalitou významné historické hodnoty, která z ní činí zajímavé místo, které rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se na západním okraji vesnice Bedulu, šest kilometrů od Ubudu.

Kulturní park – Garuda Wisnu Kencana

Garuda Wisnu Kencana, nebo zkrátka GWK, je název kulturního parku na kopcovitém jižním pobřeží Bali. Tento kulturní park je slavný pro pokračující stavbu gigantické sochy Višnu na koni. Dokončená část sochy je z horní části těla Višnu. Kulturní park se stal jedním z nejoblíbenějších míst na Bali pro umělecká a kulturní vystoupení, výstavy a konference. Socha bude po jejím dokončení s výškou 145 metrů, jednou z nejvyšších soch na světě.

Vodopád Gitgit – Gitgit Waterfall

Vodopád Gitgit je jedním z nejoblíbenějších výletů na Bali, který se nachází jen 10 km jižně od města Singaraja na severu Bali nebo 80 km severně od města Kuta. Vodopády jsou snadno dostupné z hlavní silnice spojující Bedugul a Singaraja. Návštěvnost tohoto vodopádu je obrovská pravděpodobně díky snadné dostupnosti. Jinak jsou na Bali větší vodopády například Vodopády Blahmantung, kde voda padá z výšky přes 100 m.

Chrám Goa Giri Putri – Goa Giri Putri temple

Chrám Goa Giri Putri je jednou z hlavních kulturních památek ostrova Nusa Penida (ostrov, který se nachází na východ od hlavního města Bali Denpasar). Velký jeskynní chrám se nachází v obci Suana, na severovýchodě Penidy. Jasné značky vás vedou na místo podél hlavní silnice Jalan Ped-Buyuk. Samotný vstup úzký otvor ve skále a počítejte, že se budete muset sklonit, abyste mohli projít. Uvnitř objevíte prostorný chrámový dvůr.

Chrám Goa Lawah – Goa Lawah temple

Goa Lawah je jedním z nejdůležitějších chrámů na Bali. Jedná se o komplex postavený kolem jeskynního otvoru, který je obýván spoustou netopýrů a někdy se mu říká „Bat Cave“ (netopýří jeskyně). Tento chrám byl založen v 11. Století, tedy v dobách, kdy se na ostrově začínal prosazovat hinduismus. Chrám Goa Lawah se nachází v obci Pesinggahan.

Chrám Goa Lawah je rozsáhlý komplex na severní straně hlavní silnice Jalan Raya Goa Lawah. Je to zastávka pro možnost modlitby hlavně místních obyvatel, kteří se přicházejí pomodlit před pokračováním v cestě.

Chrám Gunung Kawi – Gunung Kawi Temple

Komplex  chrámů Gunung Kawi, v řeči místních obyvatel najdete: Pura Gunung Kawi, je jeden z nejvíce unikátních archeologických nalezišť Bali, obsahující sbírku starověkých reliéfů svatyní vytesaných skalního útesu. Hlavní místo má výhled na posvátnou řeku Pakerisan, která také protéká chrámem Tirta Empul, který se od Gunung Kawi nachází asi kilometr na sever. Přes řeku od starověkých reliéfů je chrámové nádvoří se starými hinduistickými svatyněmi v modernějším architektonickém stylu, kterého se účastní poutníci, zejména během výročí chrámu „piodalan“.

Oblast Pejeng v Bali je známá svou bohatou sbírkou archeologických nalezišť a chrám Gunung Kawi je populární zastávkou na cestách přes centrální vrchoviny gianyarského okresu. Chrámový komplex se nachází jen pár set metrů východně od hlavní trasy Jalan Raya Tampaksiring, odkud pokračujete pěšky přes dlážděné chodníčky. Tato cesta je lemována obchody s uměleckými předměty.

Blancovo Muzeum – Blanco Renaissance Museum

Blanco Renaissance Museum je neoficiální památkou v Ubudu. Nachází se v domě a ateliéru pozdního filipínského rodáka maestro Don Antonio Blanca. Nachází se na kopci s výhledem na zelené údolí Campuhan. Můžete zde vidět malby, koláže a ilustrovanou poezii spolu s litografickými uměleckými díly, které budou obdivovat minimálně muži. Jsou to nahé balijské ženy.

V tomto místě často hostují i jiní umělci z ostrova, tak pokud budete mít štěstí, tak můžete vidět ještě více, než je k vidění obvykle. Pokud jste v blízkosti, tak se sem vyplatí rozhodně zajet. V okolí domu je svěží zahradní prostředí a skvělá restaurace, kterou založila manželka umělce.

Toto muzeum prošlo rekonstrukcí, takže zde nečekejte tradiční architekturu chrámů na Bali, ale jde spíše o moderní vilu.

Pláž Gunung Payung – Gunung Payung beach

Pláž Gunung Payung nebo také v místním jazyce známá jako Pantai Gunung Payung, je jednou z „skrytých pláží“ na jižním pobřeží Bali. Na této pláži můžete najít klidné prostředí s výhledem na krásné moře. Nedaleko od této pláže se nachází hindský chrámový komplex se stejným názvem (Pura Dhang Kahyangan Gunung Payung). Chrámový komplex se nachází vysoko na útesu, kde si návštěvníci mohou vychutnávat výhledy na moře a ještě ná tuto nádhernou pláž.

Rýžové pole Jatiluwih – Jatiluwih rice terraces

Bali - Rýžové pole
Bali – Rýžové pole

Jatiluwih – rýžové pole pokrývají okolí této krásné horské vesnice v západním Bali. I když na Bali najdete spoustu rýžových polí, tak toto je to nejkrásnější ze všech. Pokud máte pohlednici z Bali a je tam rýžové pole, tak je to z velkou pravděpodobností toto rýžové pole. Je to jedno z mála míst ze kterého je vidět sopka Mount Batur (sopka měří 1717 m.n.m. a naposledy vybuchla v roce 2000, co není zase tak dávno). Chladné vrchoviny a úchvatné scenérie této vesnice na úpatí hory vytváří nádherné příležitosti k fotografování a slouží jako oáza klidu oproti všemu, co znáte z evropského prostředí.

Toto místo je součástí světového dědictví UNESCO. Zdejší rýžové terasy, které se rozkládají na ploše více než 600 hektarů, jsou součástí UNESCO, hlavně díky velice dobře udržovanému zavlažovacímu systému s názvem „subak“. Historie tohoto zavlažovacího systému sahá až do 9. století, což je již úcty hodný věk.

Kromě Rýžových teras Jatiluwih jsou na ostrově i další památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Další je chrám Taman Ayun ODKAZ a třetí je údolí Pakerisan ODKAZ ve kterém se nachází archeologická naleziště.

Město Ubud

Ubud je v mnoha ohledech kulturním srdcem Bali. Nachází se na poměry Bali v chladném horském prostředí, jen hodinu jízdy severně od letiště v hlavním městě Bali Denpasar. Toto tradiční venkovské město je domovem jedné z královských rodin Bali. Můžete dokonce navštívit majestátní královský palác v centru města. Ubud je také dobře známý jako vzkvétající řemeslné centrum. Kolem Ubudu jsou okolní vesnice Campuhan, Penestanan, Peliatan a Batuan. Tyto vesnice se specializují na řemesla a hlavně na řezbářství. Zdejší řezbáři pak své výrobky prodávají po celém ostrově Bali. Krom řezbářství jsou v Ubudu spousty obchodů, kde lze zakoupit starožitnosti, dřevořezby, oblečení, obrazy nebo šperky. Najdete zde také ty nejlepší muzea umění na Bali a v Indonésii vůbec. Podél hlavní ubudské ulice jsou desítky uměleckých studií, spousta zdejších řemeslníků a galerií.

Z velkého množství atrakcí v Ubudu můžete navštívit například: ODKAZ.