Bali – ráj na zemi

Ostrov Bali je rájem na zemi a jezdí sem stále více Českých turistů. Na tomto webu najdete veškeré informace o tomto stále turisticky vyhledávanějším místě.

Úvod

Bali jedním z 17 508 ostrovů Indonésie. Indonésie je jedním z nejlidnatějších států světa (v žebříčku nejlidnatějších států světa je Indonésie na 4. místě za Indií, Čínou, Spojenými státy americkými) a Bali, které se nachází uprostřed tohoto souostroví je jedním z nejkrásnějších míst na světě. Pokud používám pojem ráj na zemi, tak věřím, že všichni co už Bali navštívili, budou souhlasit. Bali je rozhodně nejznámější ze všech ostrovů Indonésie. Tento ostrov se naprosto vymyká svému okolí. Ostrov má bohaté tradice, dech beroucí přírodní krásy a svou kulturou se vymyká sousedním ostrovům.

Pokud jsem zmínil pojem ráj na zemi, tak krom „ráje na zemi“ by šlo lehce napsat „ráj turistů“. Ať už Vás zajímá cokoliv, tak na Bali toho jistě najdete dostatek. Když zvážíte, co vše tu najdete na rozloze 5 633 km2 (pro srovnání Česká republika má rozlohu 78 866 km2), tak je to skoro zázrak, že se na ostrov takové velikosti všechny ty krásy vlezou. Problém není tedy, co budete dělat na Bali, ale čeho se budete muset vzdát.

Bali - rýžové pole
Bali – rýžové pole

Proč strávit dovolenou na Bali?

Dovolená u moře na pláži jako uprostřed ráje

V případě, že jedete na Bali jen na koupací dovolenou, tak to rozhodně bude větší zážitek, než dovolená v Chorvatsku, Řecku, Itálii nebo jinde u moře v Evropě. Zdejší pláže jsou jedny z nejkrásnějších na světě a není divu, že jsou asi nejčastějším důvodem, proč si sem dovolenou přijedou užívat turisté ze zemí, jako jsou Austrálie, Čína nebo Japonsko (z těchto tří zemí přijede na Bali téměř 2,5 milionu turistů ročně a velká část z nich stráví svou dovolenou na pláži u moře – údaj z roku 2018). Ostatně není výjimkou, že se některé zdejší pláže umísťují v různých seznamech nejkrásnějších nebo nejoblíbenějších pláží světa.

Prakticky všichni milovníci koupání si zde najdou svoje. Zabavit se zde můžete přes všechny vodní sporty až po procházky do okolní přírody. Obzvlášť oblíbené je zde potápění a to hlavně díky korálovým útesům, které jsou v okolí ostrova. Další z oblíbených vodních sportů je surfování. Ale i procházky do okolí pláží mají své kouzlo. Někdy jsou kolem pláží útesy, na severu země je na pláži černý písek, na jihu je barva písku bílá a ve většině případů v okolí pláže rostou tropické lesy.

Dovolená za kulturou a historií

V případě, že Vám nestačí pouze dovolená u moře, tak můžete na Bali poznat a zažít spoustu dalších věcí. Kouzlo ostrova Bali nespočívá pouze v jeho přírodních krásách nebo architektuře, kterou v Evropě určitě nepoznáte, můžete zde poznat spoustu dávných tradic, které místní obyvatelé stále dodržují. Na spoustě míst jsou zde pravidelná hudební, taneční, divadelní představení, které Vás vtáhnou do dějin ostrova. Krom tance a hudby místní pořádají představení řemeslníků, kde se můžete spoustu věci i přiučit.

Dovolená za poznáním duševního bohatství Bali

Na Bali je spousta věřících lidí a z více než 80 % se jedná o hinduismus. Toto je velká odlišnost od okolních ostrovů v této oblasti, kde převládá islám. Hinduismus zde má velkou tradici a dlouho historii. Po celém ostrově můžete potkávat nespočet chrámů a není vůbec důležité, zda se nacházíte v turistické oblasti kousek od pláže nebo jdete na procházku do hor.

Bali - Chrám
Bali – Chrám

Dovolená v přírodním ráji Bali

Krom překrásných pláží a chrámů, které berou dech, zde najdete i přírodní krásy. V severní části ostrova jsou hory, nejvyšší horou ostrova je sopka Mount Agung (3142 m n. m.), většina ostrova je pokryta zelení, najdete zde i krásná jezera a mohutné vodopády a neméně působivá jsou zdejší rýžová pole.

Dovolená za jídlem

Pokud se vydáte na tento kouzelný ostrov, tak určitě ochutnejte zdejší kuchyni. Zvláště v hodně turisticky navštěvovaných místech, zde sice najdete spoustu restaurací, jako jsou třeba řecká, čínská, indická, francouzská, které znáte a víte co od nich čekat, ale pokud jste již dali desetitisíce na letenky, tak určitě stojí za to ochutnat zdejší speciality.

Bali - ukázka pokrmů na Bali
Bali – ukázka pokrmů na Bali

Praktické rady pro cestu a dovolenou na Bali


Časové pásmo Bali

Indonésie je rozlehlá země s hlavním městem Jakarta, které je v časovém pásmu UTC +07:00. Není to ale jediné časové pásmo, které se v Indonésii nachází. Nejvýchodnější část Indonésie se nachází v časovém pásmu UTC + 09:00. Bali je v střední části Indonésie, kde je časové pásmo UTC +08:00. Ve stejném časovém pásmu se krom střední Indonésie včetně Bali nachází tyto země: Čína, Hongkong, západní Austrálie (Perth), Singapur, Malajsie a Filipíny.

Pozor pokud letíte na Bali přes Jakartu – i zde se mění časové pásmo o hodinu. Z Česka, lze do Denpasaru letět nejpohodlněji a nejrychleji přes Dubaj, ale spousta turistů z jiných zemí letí na Bali právě přes Jakartu.

V Indonésii nerozlišují letní čas a zimní čas, takže v období, kdy máme letní čas, jsme Indonésii o hodinu blíž (letní čas – posun o hodinu dopředu). Většina z Vás poletí na Bali právě v období, kdy je letní čas, takže pozor na to ať někde nejste o hodinu posunuti.

Bali - časové pásmo
Bali – časové pásmo

Počasí na Bali

Průměrná teplota se celý rok pohybuje nad 27 °C. Pokud jste zvyklí na změny teploty v rámci ročních období, tak toto na Bali neplatí. Ostrov se nachází blízko rovníku, takže se jeho vzdálenost od slunce prakticky nemění a s tím pádem se výrazně nemění ani průměrná teplota během roku. Díky stále stejné vzdálenosti od rovníku, zde ve všech měsících roku vychází slunce kolem 6 hodiny ráno. Co se týče dovolené na Bali, tak teplota bude podobná, ať pojedete kdykoliv. Není tedy třeba sebou brát plný kufr teplého oblečení. Pánové si vystačí s tričkem a kraťasy, dámy sebou berou hlavně letní plážové šaty k moři a pak už krom plavek toho moc potřebovat nebudete.

Bali nejnižší průměrné teploty
Bali nejnižší průměrné teploty

Bali nejvyšší průměrné teploty

Bali nejvyšší průměrné teploty

Počasí – dvě roční období

V Indonésii jsou vlastně jen dvě roční období. První je období sucha, pokud na Bali pojedete v tuto dobu, tak se Vám pravděpodobně stane, že na Vás nespadne ani kapka. Období sucha trvá od druhé poloviny března do konce listopadu. Druhé roční období je logicky období dešťů, které začíná v prosinci a končí v první polovině března. Dovolenou je asi vhodnější plánovat mimo období dešťů.

Pokud se na Bali jedete pouze koupat, tak Vás asi zajímá teplota vody. Průměrná teplota vody je celoročně stejně jako teplota vzduchu nad 27 °C a to i v období dešťů.

Počasí – kde se můžete trochu ochladit?

Pokud se chcete na Bali trochu ochladit, tak doporučuji výlet na sopku Agung (3031 m.n.m.) do větších nadmořských výšek, kde se Vám může stát, že se dostanete až „mrazících“ 23 °C. Horská oblast uprostřed ostrova a směrem k severní části je v naprosté většině případů chladnější a také zde více prší, než na jihu Bali a na pobřeží. Z nejdůležitějších měst ostrova je nejchladnější Ubud, který se nachází blíž prostředku ostrova oproti hlavnímu městu Denpasaru a dalším na jihu (Kuta, Seminyak).

Vlhkost na ostrově se pohybuje mezi 80-90 %

Kdy je nejlepší čas navštívit Bali?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Ale pokud zvážíte následující fakta, tak věřím, že si jistě vyberete pro Vás nejvhodnější termín.

Leden, únor a začátek března

Leden, únor a začátek března – v tomto období jsou na Bali deště nejvydatnější (začátkem března ustávají). V těchto měsících můžete navštívit ostrov za nejmenší cenu. Hotely budou rozhodně levnější, než v hlavní sezónu, ale musíte počítat, že minimálně v noci bude vydatně pršet a přes den pravděpodobně taky někdy zmoknete. V grafech můžete vidět průměrný počet dní v měsíci, kdy na Bali prší a ve druhém jsou průměrné měsíční srážky na Bali.

Bali průměrný počet deštivých dnů v měsíci
Bali průměrný počet deštivých dnů v měsíci
Bali průměrné srážky v měsíci
Bali průměrné srážky v měsíci

Konec března až konec června

Konec března až konec června – období dešťů již skončilo všechno na Bali, ještě čerpá energii z dlouhého období dešťů a Bali je opravdový ráj na zemi. Navíc v tuto dobu ještě nejsou ceny hotelů vyšroubované do maxima, jako tomu bude v prázdninových měsících. Krom ekonomického pohledu na věc, se hodí zmínit, že turistů zde nebude zdaleka tolik, jako v červenci a v srpnu. Pokud Vám mohu doporučit čas pro návštěvu Bali, tak je to toto období.

Červenec a srpen

Červenec a srpen – období sucha stále trvá a i když už není tak znát, že nedávno pršelo, tak stále si lze vychutnat Bali v jeho největší kráse. V čase prázdnin však musíte počítat s tím, že Vás Vaše dovolená Vás vyjde draho. Cena je znát hlavně na hotelech. Letenky najdete za podobné peníze, jako v jinou dobu. Pokud Vám nevadí vyšší cena za pobyt, tak ještě zvažte, že si krásy Bali budete vychutnávat společně se spoustou dalších turistů.

Září až prosinec

Září až listopad – hotely mají zase ceny jako před hlavní prázdninovou sezónou, takže je zde další možnost navštívit Bali za nižší cenu a také turistů tu nepotkáte tolik jako v červenci a srpnu.

Prosinec – dostáváme se na konec a zároveň na začátek – v prosinci v celé oblasti naplno vypuká období dešťů.

Jakým jazykem se mluví v Indonésii?

Oficiálním jazykem Indonésie je indonéština, která je hodně podobná malajštině. Jsou to sousední země a pro místní je to jako pro Vás, když jedete třeba na Slovensko. Ale až vystoupíte v Indonésii z letadla, tak s velkou pravděpodobností Vám bude úplně jedno, jestli na Vás mluví obyvatel Malajsie nebo Indonésie J.

Krom oficiální indonéštiny se v Indonésii používá angličtina, holandština a spousta odnoží indonéštiny, které jsou si vzhledem k rozloze země, tak vzdálené, že si ani místní obyvatelé někdy nerozumí.

Jakým jazykem se mluví na Bali?

Na Bali je nejpoužívanějším jazykem balijština, která z našeho pohledu může vypadat stejně jako indonéština, ale pro místní je to úplně něco jiného. Ale nebojte se, na všech turisticky atraktivních místech se v pohodě domluvíte anglicky. Obzvlášť pokud se budete pohybovat v oblastech, kde kvete turistický ruch, tak nebude vůbec problém. V případě, že chcete navštívit něco neobvyklého, tak se Vám může stát, že budete chvilku hledat někoho, kdo anglicky umí, ale nakonec se Vám to jistě povede. Ještě se mi nikdy nestalo, že bych nakonec někoho anglicky mluvícího nenašel.

Jak jsem napsal v minulém odstavci, tak na turisticky atraktivních místech není problém se domluvit anglicky, ale pokud chcete místním udělat radost a jste ochotni se naučit pár frází z jejich jazyka, tak si určitě můžete pobyt na Bali ještě více zpříjemnit.

Jsou potřeba víza při cestě do Indonésie

Pokud čtete tyto stránky a nevlastníte český pas, tak pro Vás přikládám seznam zemí, pro která platí stejná pravidla jako pro Českou republiku.

Cesty na do Indonésie do 30-ti dnů

V případě, že jedete na Bali na standardně dlouhou dovolenou, tak vízum vůbec nepotřebujete. Tedy pokud vše normální dovolená netrvá déle, než 30 dní. Takže pro cesty na Bali (platí i pro celou Indonésii) kratší než 30 dní vízum není potřeba. Pro cesty delší, než 30 dnů už vízum budete potřebovat, ale k tomu se dostanu později. Teď se ještě vrátím k vízu na dobu do 30-ti dnů. V tomto případě dostanete po příletu do Indonésie do pasu „bezplatné vízum“. Součástí tohoto víza je samozřejmě i datum pro pozdější možnost kontroly pří odletu ze země. Pozor toto vízum již nelze prodlužovat. Pokud se rozhodnete si svůj pobyt v Indonésii nečekaně prodloužit, tak bych to na vašem místě rozhodně nedělal.

Do emailu jsem dostal připomínku, že někdo cestoval do Indonésie a potřeboval vízum. Ano je to pravda. V minulosti bylo při cestě do Indonésie vízum potřeba, ale někdy v roce 2016 byla vízová povinnost zrušena pro vstupy do země kratší 30 dnů.

Cesty do Indonésie delší než 30 dnů

Pokud máte v plánu delší pobyt v Indonésii, tak bude lepší zažádat si o vízum.

Indonéská ambasáda je v Praze na adrese:  Nad Buďánkami II/7, Praha – Smíchov

Je potřeba očkování pro cestu a dovolenou na Bali?

Očkování není povinné, ale do okolních zemí se často doporučují očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, žluté zimnici a vzteklině. Tedy je to na Vašem zvážení.

Pro lepší odpověď na tuto otázku doporučuji kontaktovat speciální laboratoř, která se orientuje na očkování do zahraničí. Ano určitě můžete jít k obvodnímu lékaři a může Vás naočkovat on, ale pokud se nespecializuje na očkování do zahraničí, tak pravděpodobně nebude mít potřebné vakcíny a bude je muset objednat a hlavně nebude mít dostatek informací o aktuální situaci na příklad v Indonésii nebo v jiné zemi, přes kterou tam třeba poletíte.

Indonéská ambasáda

Indonéská ambasáda se nachází v hlavním městě Indonésie Jakarta na adrese:
Jl. Gereja Theresia 20, Menteng, Jakarta 10350. Pokud se nacházíte na Bali a máte problém, který potřebujete řešit, tak to není zrovna nejblíž (letadlo z Denpasaru do Jakarty letí sice „jen“ necelé dvě hodiny, ale spoustu času zaberou cesty na letiště a z letiště). Naštěstí ambasádu lze kontaktovat pomocí telefonního čísla: +62 21 2396112 nebo přes email: jakarta@embassy.mzv.cz . Pracovní doba ambasády je od 8 hodin do 16:30. Pokud potřebujete ambasádu kontaktovat mimo uvedenou pracovní dobu, tak je tu k dispozici telefonní číslo pro případ nouze: +62 811 1941 251.

Nejdůležitější telefonní čísla pro případy nouze

Tyto telefonní čísla, kromě posledního platí pro celou Indonésii:

Všechny případy nouze: 112

Policie: 110

Ambulance: 118

Hasiči: 113

Turistická policie (pouze na Bali): 0361 754 599

 

Letenky na Bali

Pokud chcete letět na Bali, tak hledejte letenky do Denpasaru. Mezinárodní zkratka letiště je: „DPS“ a mezinárodní název letiště: „Bali Ngurah Rai International Airport“ nebo také: „Denpasar International Airport“. Jedná se o největší letiště na Bali a třetí největší v Indonésii. Letiště se nachází na jihu ostrova asi 15 km na jih od hlavního města ostrova – Denpasar.

Zpáteční letenky na Bali konkrétně do hlavního města Denpasar pokud předpokládám, že poletíte z Prahy, vyjdou v současné době na asi 20 000 Kč (poslední aktualizace 2018). Je to sice spousta peněz, ale na to, že letíte bez nadsázky skoro přes půl světa, to není tak hrozná částka.

Letenky za tuto cenu nabízí společnost Emirates a můžete letět s jedním přestupem v Dubaji, což je při cestě na Bali nadstandard. Nevím o jiné společnosti, která nabízí letenku na Bali pouze s jedním přestupem.

Doba letu z Prahy do Denpasaru zabere čistého času 5 až 10 hodin do Dubaje a pak ještě dalších 5 až 10 hodin z Dubaje do Denpasaru, takže počítejte s delším pobytem v letadle. Pokud budete mít štěstí, tak můžete najít letenku, že za 15 hodin budete na ostrově Bali, ale taky se Vám může stát, že Vám cesta zabere celých 24 hodin.

Ceny v Indonésii (poslední aktualizace v roce 2018)

Obecně jsou ceny v Indonésii příznivější, než u nás. Asi to nelze spočítat přesně, ale pokud bych vzal příklad, že pojedu na měsíc na dovolenou v České republice nebo na Bali (nejdražší místo v Indonésii), tak Vás měsíc pobytu na Bali vyjde o 10 až 20 procent levněji (v tom samozřejmě není započtena cena za dopravu, očkování, víza a další specifické poplatky – prostě jedná se o měsíc pobytu a neřeší se cena dopravy na místo).

Podrobněji o cenách na Bali v dalších odstavcích. Vzhledem k tomu, že kurz Indonéské rupie není zrovna stabilní, tak se pro začátek hodí napsat, že ceny uvádím v českých korunách a počítal jsem kurz 1 indonéská rupie za 0,0015 českou korunu.

Balená voda

Balená voda do 5 Kč za litr a půl – minimálně ve větších městech doporučuji do balené vody investovat – hygiena tu není tak hrozná jako, když jedete do Egypta, kde se pít jinou než balenou vodu nedoporučuje, ale i přesto bych si na Bali balenou vodu koupil.

Oběd v restauraci

Oběd v restauraci, pokud tedy nejdete do drahé restaurace, Vás na Bali vyjde do 50 Kč. Pokud si k tomu dáte zdejší pivo, tak Vás vyjde na dalších přibližně 50 Kč. Nečekejte prosím žádný zázrak! U nás je pivo rozhodně lepší na druhou stranu bych si nenechal ujít tu příležitost ho ochutnat. Pivo z dovozu je skoro za dvojnásobnou cenu a pokud si to dobře pamatuji, tak to bylo za 0,33 litru. Takže zatímco jídlo je zde docela levné, tak pivo je dokonce dražší, než u nás. Pokud chcete ochutnat zdejší kafe, tak si k tomu nachystejte dalších 20 Kč. Vodu Vám v restauraci dají za 10 Kč.

Základní potraviny

Pokud nakupujete v supermarketu, tak například za bochník chleba tu dáte od 20-ti do 30-ti korun. Z dalších základních potravin můžete koupit kilo rýže za 15 Kč; 10 vajíček taky za cca 15 Kč; kilo kuřecího za 60 Kč. Možná Vás překvapí, že litr mléka stojí asi 35 Kč – zatímco většina dalších potravin je na Bali levnějších, než v Česku, tak mléčné výrobky to rozhodně nejsou. Dalším příkladem je zdejší sýr (100 gramů), který můžete ochutnat asi za 30 Kč.

Ovoce

Co se týče cen ovoce, tak jablka stojí kolem 40 kč za kilo, ale jiné ovoce hlavně exotické ovoce můžete na Bali koupit levněji než u nás. Například cena za banány 15 Kč Vás určitě potěší, kdyby to bylo u nás, tak slovní spojení „fronta jako na banány“ bude zase aktuální.

Veřejná doprava a taxi

Co se týče cen potravin, toho už bylo napsáno dost a přejdu k dopravě. Veřejná doprava je zde prý sice levná, ale z mého pohledu nepoužitelná. Je pěkné, že Vám lístek do autobusu prodají za 5 Kč, ale moc Vám to nepomůže, pokud nejsou schopni říct, kam vlastně jedou.

Ale nezoufejte, ceny taxíků jsou také ve srovnání s Českem příznivé. Cena za 1 km je asi 10 Kč. Doprava na Bali je levná i proto, že zde benzín stojí asi 12 Kč za litr, takže pokud si budete půjčovat auto, tak kilometry šetřit určitě nebudete.

Čím se v Indonésii platí? Jaké peníze si na dovolenou nachystat?

Na Bali je stejně jako v celé Indonésii oficiální měnou rupie (Indonéská). Vzhledem k tomu, že v Česku tyto peníze sehnat nejde (dokonce je zakázané odvážet indonéské rupie z Indonésie), tak si na cestu do Indonésie nachystejte eura nebo americké dolary. Eura a dolary už pak nejsou problém proměnit na rupie.

Bali - Indenéská rupie
Bali – Indenéská rupie

Pokud tento článek čtete dlouho před cestou, tak se nedivte, že se kurz může docela výrazně změnit. Indonéská rupie není rozhodně stabilní měnou. Už jsem viděl kurz kolem 450 rupií za 1 Kč, ale také 600 rupií za 1 Kč. Ať Vás zbytečně neošidí, tak doporučují překontrolovat těsně před cestou v ideálním případě rovnou kurz dolaru nebo eura.

Toto platí asi pro všechny země světa. Není vhodné používat směnárnu rovnou po výstupu z letadla – ta bude jak už to tak někdy bývá drahá. Asi budete potřebovat aspoň něco málo, než se dostanete k jiné a levnější směnárně, takže doporučuji vyměnit nezbytnou částku a zbytek nechat na později. Také bych se v tomto případě vyhnul pouličním směnárnám

Smlouvání na Bali

Vzhledem k tomu, že ceny pro turisty jsou na zdejší poměry přemrštěné (toto platí pro celou jihovýchodní Asii), tak rozhodně není od věci se do smlouvání pustit. Obzvlášť pokud jste v obchodě, kde nejsou ceny jasně dané. Rozhodně není vhodné smlouvat v obchoďáku s potravinami. Ale pokud jste na ulici, tak věřte tomu, že se můžete dostat na poloviční cenu oproti původní a pořád ještě na tom bude prodejce hodně dobře.

Lidé na Bali jsou většinou usměvaví, tak se do toho pusťte také s úsměvem! Vlastně nevím jestli jsou to natolik pozitivně naladění lidé, že mají úsměv na tváři i když po nich chcete nižší cenu a nebo je smlouvání baví.

Jak si užít dovolenou na Bali levně nebo alespoň za rozumnou cenu

Stejně jako všichni ani Vy asi nechcete, aby Vás dovolená vyšla moc draho a stála Vás dlouhodobé úspory. Nezdá se to, ale i dovolená na Bali Vás může vyjít daleko levněji, než v cestovních kancelářích. Spousta cestovních kanceláří nabízí poznávací zájezdy na Bali na 10 dní za 50.000 Kč a to Vám k tomu ještě připíšou, že se jedná o slevu. Chápu, že je spousta lidí, kteří nechtějí řešit to, že ušetří pár tisíc na dovolené a raději si zaplatí to, co jim podstrčí cestovní kancelář a někdy se ani nepodívají, co je tam čeká. Pokud se Vás toto netýká, tak možná oceníte následující odstavce.

Jak koupit levnou letenku na Bali?

Tento odstavec neplatí pouze pro Bali, ale obecně pokud chcete cestovat levněji. Pokud kupujete letenku dlouho dopředu, tak je ještě drahá. Je to dáno tím, že letecká společnost zatím nemá žádný náznak toho, že by se místa v letadle neprodala – právě naopak zkouší prodat letenky za maximální možnou cenu. V určitou dobu se cena snižovat, to je zase dáno tím, že pokud by se větší počet sedadel neprodal, tak by to leteckou společnost vyšlo dráž, než když prodává letenky za nižší, než původní cenu.

Teď přijde ta správná doba, kdy si letenku koupit

Po tomto snížení ceny se začne hromadně nakupovat a v momentě, kdy se prodá většina letenek, tak se cena začne znovu zvedat (ideální je odhadnout dobu, než se začne cena letenek zvedat). V tuto dobu se již má letecká společnost vyděláno a zbylé letenky na tento termín nabízí draho jako lukrativní zboží a chová se jako, že jí zase tak moc nezáleží na tom, jestli je prodá. Nakonec třeba až den před odletem může cena zase spadnout, ale také nemusí.

Last minute – další možnost koupit letenku levně

Závěrečný propad ceny je pro případ, že někdo let na poslední chvilku zruší a letecká společnost chce na poslední chvilku místo v letadle obsadit a to i za cenu, že prodá letenku dokonce pod cenou. Už tak vydělala něco na storno poplatku za zrušenou letenku.

Vzhledem k tomu, že nejlepší cena v období den nebo dva před odletem je dost nejistá, tak je ideální kupovat letenku po prvním snížení ceny. Sleva není sice tak výrazná, jako na poslední chvilku, ale zase málokdo se může rozhodnout, že odletí na Bali dva dny před odletem. Takže teď nastává otázka, jak odhadnout období, kdy cena klesá a ideálně těsně před časem, kdy se pak otočí a zase roste. Moje zkušenost říká, že ideální období je 10 až 7 týdnů před odletem. Pokud to vidíte jinak a máte pro svou teorii racionální vysvětlení nebo máte dobré rady od někoho, kdo pracuje nebo pracoval v letecké společnosti, tak budu moc rád, když mi napíšete Váš názor.

Jak ušetřit na očkování?

Tento odstavec nebude moc dlouhý. Moc na očkování ušetřit nelze. Z mé zkušenosti Vás to vyjde na podobné peníze, ať Vás naočkuje obvodní lékař nebo speciální laboratoř. Jediné na čem můžete ušetřit je čas. V republice je několik laboratoří, které se specializují na očkování do zahraničí a ty nemusí očkovací vakcíny objednávat, protože je mají na skladě.

Jak si zajistit levný program na Bali a přesto si dovolenou užít?

Kempování na Bali – nejlevnější ubytování na Bali

Kempování Vás na Bali levněji, než bydlení v turisticky oblíbených lokalitách Bali. Navíc pokud máte rádi přírodní krásy, kterých je na Bali nespočet, tak ve většině případů budete v kempu ve větším kontaktu s přírodou. Je mi jasné, že dovolená v kempu není pro každého, ale pokud s tím nemáte problém, tak je to určitě možnost, jak ušetřit výraznou částku a ještě u toho zažít trochu dobrodružství.

Nejkrásnější pláže světa a zdarma

Spousta krásných pláží Bali je úplně zdarma nebo za zanedbatelný poplatek v přepočtu do 15 Kč. Pokud je pláž za poplatek, tak je v ceně i parkování. Pokud se obejdete bez šnorchlování, potápění, surfování a vystačíte si jen s koupáním, tak můžete zase spoustu peněz ušetřit.

Návštěva festivalů, tradičních pochodů, tanců nebo náboženských oslav

Na Bali se lidé hodně věnují dodržování svých tradic, proto jsou zde podobné události velmi časté. Jinde v Indonésii Vám někteří řeknou, že Bali je území s největším počtem svátku na zemi J. Částečně je to vtip, ale něco na tom určitě bude … důvodů k oslavě je zde spousta a pokud na Bali budete 14 dní, tak určitě na něco podobného natrefíte.

Turistika na Bali

Na Bali jsou stejně, jako u nás turistické stezky zdarma. Takže pokud chcete ušetřit na programu, není nad to si vymyslet procházku. Rozhodně určitě nebudete litovat je to asi to nejlepší, co na Bali můžete dělat. Přírodních krás ostrova je nespočet a obdivovat zdejší džungli, jezera a hory lze zdarma :-).

Rýžová pole na Bali

Bali - Rýžové pole
Bali – Rýžové pole

Na Bali není rýžové pole nic speciálního, zatímco pro nás je to úžasný zážitek. Návštěvníci, kteří přijeli na Bali poprvé možná ani rýžové pole nikdy neviděli a lidi na Bali zatím nenapadlo si za vstup účtovat poplatek. Trochu to patří i do minulého odstavce turistika. Každopádně malá procházka přes rýžové pole je také zdarma a rozhodně to má své kouzlo. Napsal jsem sice malá, ale na Bali jsou rýžová pole, která mají rozlohu, že se můžete procházet celé dny.

Nejznámější rýžové pole se nachází u vesnice Jatiluwih a díky zavlažovacímu systémů, který pochází z 9. století je toto rýžové pole na seznamu světového dědictví UNESCO. Procházku přes toto rýžové pole si užijete o to více díky krásným výhledům do hor v okolí.

S cestovní kanceláří k moři na Bali? Jak vybrat správný zájezd?

Já tedy nejsem úplně příznivcem dovolené u moře. Ne že bych se nerad koupal, ale od dovolené mám více očekávání. Pokud Vás zajímá pouze dovolená u moře, tak pro Vás jistě nebude problém najít si dovolenou u některé z cestovek. Co vím, tak hodně předražená je dovolená přes ČEDOK, pokud nabízí dovolenou pro rok 2018 za cenu přes 90.000 Kč na 10 dní, tak mi to přijde opravdu hodně.

Dovolená na Bali je obecně docela levná, pokud do ceny nepočítáte letenku. A vzhledem k tomu, že cestovní kancelář si jistě pohlídá cenu letenek, které tedy nebudou stát více než 20.000 Kč, tak posuďte sami, zda Vám tento zájezd stojí zato. Jiná velká cestovka Fischer nabízí podobně dlouhou dovolenou za cca 30.000 Kč, takže Vás nabádám hledat a vybírat. Ať už ubytování na Bali nabízí jakýkoliv luxus (v posledních letech to není vůbec problém najít hotel na stejné úrovni jako v Evropě), tak to nemůže být takový rozdíl.

Další CK Eximtours pořádá zájezd, ale rovnou píše, že pokud nebude dostatek zájemců, tak se zájezd nebude konat. Docela dobré stránky pro výběr dovolené nabízí INVIA. Po zadání kritérii Vám nabídne pro Vás nejvhodnější zájezdy a vy pak můžete už jen porovnávat ceny. Věřím a držím palce, ať se Vám povede nalézt levná dovolená u moře. Vzhledem k tomu, že tento odstavec nemusí už příští rok platit, tak pro jistotu dodávám, že poslední aktualizace proběhla v roce 2018.

Zájezdy last minute na Bali

Pokud jde o zájezdy last minute na Bali, tak nejsem moc optimistický. Potřebujete zařídit několik věcí ještě před odletem a třeba pokud nemáte očkování, tak bych Vám to vůbec nedoporučoval (očkování je potřeba provést minimálně měsíc před odletem).

V případě, že již očkování máte z minulosti a není pro Vás problém odletět ze dne na den, tak pak můžete hledat i mezi zájezdy typu last minute.

Poznávací zájezdy na Bali? Jak vybrat správný poznávací zájezd?

Poznávací zájezdy jsou úplně jiná kategorie, než pobytový zájezd, kde trávíte skoro celou dovolenou u moře. Tento zájezd je z mého pohledu o moc zajímavější, ale také náročnější na organizaci, ubytování a přesuny po Bali. Proto taky nemůžete čekat, že poznávací zájezd na Bali bude za stejnou cenu, jako pobytový zájezd u moře. Pokud se hromadně pohybujete po ostrově, tak většina cestovních kanceláří má zajištěného řidiče s autobusem a právě cena za pronájem autobusu a plat řidiče hodně ovlivní celkovou cenu zájezdu.

V případě, že se snažíte vybrat vhodný poznávací zájezd, tak neřešíte jen vzdálenost ubytování od vysněné pláže a kvalitu ubytovacího zařízení, ale hlavně program zájezdu. Pro přehled toho, co vše můžete, vidět na Bali, Vám může posloužit stránka: Nejlepší atrakce na Bali pro turisty. Možností je opravdu spousta. Na to, že ostrov nemá třeba i oproti České republice velkou rozlohu, tak tam najdete snad úplně všechno. Všechno z uvedené stránky Vám asi do jednoho zájezdu žádná cestovní kancelář nedá, ale určitě se Vám povede vybrat poznávací zájezd, který nabízí, alespoň to co Vás zajímá nejvíce.

Nejlevnější poznávací zájezd na Bali je ten, který si zorganizujete sami

Tato varianta Vás vyjde bezkonkurenčně nejlevněji a to ať už jedete poznávat svět kamkoliv. Tedy aspoň mě se tato varianta vždy osvědčila. Sice Vám to dá asi trochu práce, ale jsem si jistý, že žádná cestovní kancelář Vám nemůže nachystat poznávací zájezd, který Vám padne přesně podle Vašich představ a splňuje vše, co na Bali chcete vidět.

Doprava na Bali

Zatímco přírodní krasy Bali jsou rájem na zemi, tak doprava na Bali je pro člověka žijícího v Evropě peklem. Toto platí asi pro celou jihovýchodní Asii a Bali je na tom vlastně docela dobře oproti okolním ostrovům a zemím. Ale i přes to pokud do této oblasti jedete poprvé, tak bude lepší, když využijete půjčení auta i s řidičem. Krom této možnosti máte možnost využít zdejší hromadnou dopravu nebo zapůjčení si auta nebo motorky.

Hromadná doprava na Bali

Pokud si myslíte, že na Bali existuje něco jako v České republice idos a že si najdete spojení na místa, kam se chcete podívat, tak budete zklamaní. Ne jen, že na Bali není idos a ani jemu podobný informační systém, ale na Bali nemají jízdní řád ani na zastávkách autobusů. Pokud se snažíte zjistit informace o odjezdech autobusů od místních, tak se Vám sice snaží ochotně pomoci, ale nakonec zjistíte, že se v tom taky moc neorientují. Tedy pokud nemáte lepší nadání pochopit autobusovou dopravu na Bali, než já (což se může lehce stát), tak doporučuji si vybrat jiný způsob dopravy. Na druhou stranu pokud by se Vám v tom podařilo vyznat, tak můžete výrazně ušetřit. Ceny na Bali jsou obecně příznivější, než u nás a doprava autobusem bude jistě nejlevnější.

Půjčení auta nebo motorky na Bali

Sice je to levnější varianta, než auto s řidičem, ale není to zrovna nejbezpečnější. Hlavně pokud jste v této oblasti poprvé, tak bych tuto variantu rozhodně nedoporučoval. Minimálně doporučuji první den jezdit taxíkem a pak se teprve rozmyslet, jestli se Vám vůbec chce řídit v této zněti všeho, co se na silnici vleze. Teď jsem chtěl napsat, že se na Bali moc pravidla nedodržují, ale myšlenku mi přerušil nápad, jestli na Bali vůbec pravidla silničního provozu mají J. Každopádně je to asi úplně jedno, protože i kdyby je měli, tak je rozhodně nedodržují. K pravidlům mohu napsat, že ve většině případů se na Bali jezdí na levé straně, ale rozhodně to není pravidlo srovnatelné s tím, jak se jezdí u nás na pravé straně.

Bali - dopravní zácpa na Bali
Bali – dopravní zácpa na Bali

Jednou z nevýhod zapůjčeného auta na Bali je navigace. Pokud si myslíte, že někam trefíte podle cedulí u silnice, tak s tím raději nepočítejte. Od kamaráda, který byl na Bali minimálně třikrát, jsem kdysi dostal jednoduchou poučku: „pokud ses jednou ztratil u nás, tak se na Bali ztratíš pokaždé“ … asi bych to nebral úplně vážně už jen proto, že nakonec jsem se vždy dostal, kam jsem chtěl, ale přesto se bez GPS raději nepouštějte do žádných větších cest.

Pozor na to jak se v Indonésii jezdí

Většina řidičů na Bali jezdí s přesvědčením, že pokud je můžete vidět, tak jim vytvoříte prostor. Na to, že Vám někdo ukáže blinkr před změnou směru jízdy, se rozhodně nespoléhejte. Pokud se to náhodou stane, tak je řidič s velkou pravděpodobností z Evropy :-D. Mohl bych asi pokračovat o tom, co je v dopravní situaci na Bali jinak ještě dlouho, ale ukončím to asi hlavní myšlenkou: pokud se dostanete k řízení čehokoliv, tak dbejte maximální obezřetnosti.

Cena za půjčení

Cena půjčení není velká a v přepočtu Vás automobil vyjde do 500 kč na den a motorka ještě levněji. Výhodou je jistá svoboda si cestovat, kdy chcete a kam chcete. Omezení platí pro přejezd na jiný ostrov. Pokud chcete přejet na jiný ostrov, tak si to musíte domluvit s majitelem auta dopředu. Při vjezdu na trajekt budete potřebovat papír o povolení od majitele vozu (pokud tedy nejste majitelem). Převoz auta na jiný ostrov jsem osobně nezkoušel, ale mám tuto informaci od páru Poláků, kteří byly mimochodem účastnící lehké nehody v půjčeném autě, a i když to podle jejich slov nebyla jejich vina, tak platili na poměry Bali docela velkou pokutu.

Auto i s řidičem

Ceny taxíků jsou zde něco málo přes 10 kč na kilometr. Takže na naše poměry jde o levný způsob dopravy. Pokud si najdete taxíka hned u letiště, tak to funguje jako všude jinde na světě a bude to s jistotou za vyšší cenu. Pokud potřebujete už z letiště brát taxi, tak doporučuji přejet jen pár kilometrů Vaším směrem a pak si přestoupit na jiný taxík a s jistotou ušetříte.

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, tak doporučuji si dobře domluvit přesná pravidla, jak bude Vaše cestování probíhat. Určitě se již stalo více lidem, že je řidič sice zavezl na požadované místo, ale kvůli nedostatečné komunikaci už nepochopil, že chtěli jet zase zpátky. To stejné platí i o ceně. Pokud budete vypadat jako turista, což jistě budete, tak pro Vás bude cena vyšší než pro místní … s tím se ale v těchto oblastech musí počítat.

Náboženství na Bali

Zatímco v Indonésii převládá Islám, tak Bali je jako z úplně jiného světa. Asi 90 % obyvatel Bali jsou hinduisté. A nebylo by to Bali, kdyby zde nebylo něco jedinečného. Jedná se o tak zvanou balijskou odnož hinduismu. V těch 90 % jsou prakticky všichni původní obyvatelé Bali. Zbývajících 10 % jsou přistěhovalci z Indie nebo Číny a poslední době i turisté, kteří si Bali zamilovali a zůstali zde.

Účast na náboženských událostech

V Indonésii nejsou náboženské obřady turistickými událostmi. Na druhou stranu návštěvníci jsou v mnoha ohledech vítáni, ale potřebují znát a respektovat několik jednoduchých pravidel při návštěvě těchto obřadů. Asi nejdůležitější podmínkou případné účasti je, že by se účastníci měli vhodně oblékat. Je vhodné … nebo spíš ostřeji „musíte“ mít při sobě oblečení pokrývající nohy plně, a nejlépe  si zakrýt ramena. Sarongs (tradiční oděv na Bali) mohou být obvykle zapůjčeny nebo pronajaty u vchodu do chrámu. Nebo si můžete koupit jeden v mnoha obchodech za 5-10 USD a vzít si ho domů jako pěkný suvenýr.

U některých zvláštních obřadů, jako jsou kremace rodinných příslušníků, by bylo vhodné, abyste nosili této příležitosti vhodné náboženské šaty. To zahrnuje sarong pokrytý selendang pásem a udeng (o tom co jsou tyto názvy se dočtete později ODKAZ).

Nejčastější nešvary turistů na Bali

Jedním s nešvarů, které turisté často dělají je používání baterek v chrámech … toto je ve většině chrámů zakázáno. Na druhou stranu, většinou je v chrámech povoleno fotografovat.

A hlavně nezapomínejte se přizpůsobovat zdejší kultuře, nezapomeňte se usmívat (zdejší obyvatelé jsou neuvěřitelně pozitivní lidé a v naprosté většině případů je uvidíte s úsměvem na tváři). Pokud máte pochybnosti, jak se chovat, usmívejte se a zeptejte se, co byste měli dělat. Na Bali jsem vždy potkával pouze hodné a nápomocné lidi, takže Vám určitě někdo rád poradí.

Geografie Bali

Rozměry ostrova Bali

Ostrov leží 3,2 km východně od ostrova Java a je přibližně 8 stupňů jižně od rovníku. Bali a Java jsou odděleny balijskou úžinou. Od východu k západu je ostrov přibližně 153 km dlouhý a rozkládá se asi 112 km široký. Rozloha ostrova je 5.780 km2.

Kde leží ostrov Bali?

Začnu hrubší polohou. Tedy první hledejte Indonésii v jihovýchodní Asii. Indonésie pokrývá většinu ostrovů mezi jihovýchodní Asii a Austrálií. Nejbližší sousedi Indonésie jsou: ze severu Malajsie a souostroví Filipíny. Na západě je indický oceán – případně na severo-východ Indie, Srí Lanka a známe Maledivy. Na východ od Indonésie najdete Papua Nová Guinea, která sdílí s Indonésií část ostrova. Na mapě souostroví Indonésie najdete ostrov Bali mezi ostrovy Java (na západě Javy je hlavní město Jakarta) a Lombok.

Indonésie na mapě světa
Indonésie na mapě světa
Mapa ostrova Bali
Mapa ostrova Bali

 

Nejvyšší hora Bali – sopka Agung

Nejvyšší horou ostrova je sopka Agung s nadmořskou výškou 3031 m.n.m. Tato sopka je stále činná a podle vědců se jedná o jednu ze sopek, kde s velkou pravděpodobností proběhne v následujících desítkách let velká erupce. (Naposledy byla zvýšená aktivita sopky zaznamenána v roce 2017 – k výbuchu sice nedošlo, ale okolí bylo evakuováno a letiště na Bali uzavřeno). Pokud se právě zamýšlíte na tím, jak mohou lidé žít v tak blízko u aktivní sopky, tak je to tím, že zdejší obyvatelé jsou na sopečnou aktivitu zvyklí. Po celé Indonésii jsou stovky sopek a spousta z nich jsou stále aktivní, takže vlastně v rámci Indonésie není úniku.

Bali - Mount Agung
Bali – Mount Agung

Pohoří na Bali

Nejvyšší hory ostrova najdete od středu ostrova směrem k východní straně. Sopka Mount Agung je téměř na východě ostrova. Jižně od hor je široká, trvale klesající oblast, kde se pěstuje většina z velké rýžové produkce na Bali (po Číně a Indii je Indonésie třetím největším pěstitelem rýže, což znamená asi 8 % celosvětové rýžové produkce). Od nejvyšších vrcholů na sever jsou strmější kopce a zde se pěstuje hlavně káva, zase rýže a zelenina.

Pláže na Bali

Ostrov je obklopen korálovými útesy. Pláže na jihu ostrova mají většinou bílý písek, na severu a západě ostrova najdete zase černý písek. Nejkrásnější pláže na Bali jsou: ODKAZY.

Největší města Bali

Denpasar – hlavní město Bali

Největším městem ostrova Bali je provinční hlavní město Denpasar. Město se nachází poblíž jižního pobřeží. Počet obyvatel podle sčítání v roce 2012 je 830 000. Vzhledem k tomu, že v posledních letech zažívá ostrov velký rozmach turismu a Denpasar je nejdůležitějším městem, přes které na Bali přijedou téměř všichni, roste populace v tomto městě rychleji a rychleji. Při sčítání v roce 2010 byla populace města 780 000, tedy asi 5 % nárůst obyvatel za 2 roky. Na poměry Indonésie není Denpasar velké město (podle počtu obyvatel je Denpasar až 17. nejlidnatější – hlavní město Indonésie Jakarta má asi 10-ti násobek obyvatel) a to i když v okolí města žijí další 2 milióny obyvatel.

Bali - Denpasar
Bali – Denpasar

Vzhledem k tomu, že turistický ruch na Bali v těchto letech stále roste, tak lze předpokládat, že počet obyvatel zde bude dále růst. Není to tím, že by se najednou na ostrově začalo rodit více dětí, obyvatelstvo Bali a Denpasaru hlavně roste hlavně díky migraci z okolních ostrovů. Díky přílivu peněz z turistického ruchu je zde vyšší životní úroveň, než na okolních ostrovech. Díky migraci zde vniká nerovnováha poměru žen a mužů. Většina migrantů jsou muži a v Denpasaru bylo v roce 2012 o asi 5 % mužů více než žen.

Náboženství v Denpasaru

Co se týče náboženství v Denpasaru, tak převládá hinduismus (60 %) a islám (30 %) je proti němu v menšině. Ostatní náboženství včetně budhismu a křesťanství jsou zastoupeny v jednotkách procent. I poměr hinduismus vůči islámu je ovlivněn migrací z okolních ostrovů. Zatímco obecně na ostrově Bali převládá hinduismus (85 %) vůči islámu (12 %) více, tak na okolních ostrovech a v Indonésii obecně převládá islám (87 %).

Singaraja

Druhým největším městem ostrova Bali je jedno z nejstarších měst Indonésie Singaraja Město se nachází na severním pobřeží a je domovem asi 100 000 lidí.

Další důležitá města na Bali

Dalšími důležitými městy jsou plážové letovisko Kuta, které je prakticky součástí příměstské oblasti Denpasaru, a Ubud, ležící na sever od Denpasaru. Ubud je kulturní centrum celého ostrova.

Odkazy na další stránky

Nejlepší Anglina.uNas.cz – stránky o výuce angličtiny