Indonésie

Geografie Indonésie

Indonésie je velké souostroví, které se nachází v jihovýchodní Asii. Nebo spíš mezi jihovýchodní Asií a Austrálií. Z pohledu oceánů se Indonésie nachází mezi Indickým a Pacifickým oceánem.

Z pohledu rozlohy jde o nevětší ostrovní stát na světě a 14-tá největší země na světě. Rozloha Indonésie je 1.904.569 km2 (Česká republika má oproti Indonésii pouze 78.866 km2).

Počet ostrovů patřících Indonésii je13.466 a z toho je přes 6.000 trvale obydleno. Největší ostrovy Indonésie: Nová Guinea, Borneo, Sumatra, Celabes, Jáva, Timor, Halmahera, Seram, Sumbawa, Flores, Yos Sudarso, Bangka, Sumba, Buru, Bali, Lombok, …. Asi chápete, že všechny vypisovat nebudu ….

Počet sopek v Indonésii je opravdu velký. Sopek je tu přes 400 a přes 130 z nich jsou stále aktivní a to včetně několika podmořských sopek. Velký počet sopek v této oblasti je dán tím, že v tomto místě se zasouvají pacifická deska společně s indo-australskou deskou pod euroasijskou desku. V místě setkání asi 100 km pod povrchem země se taví obrovské masy a vzniká „přebytečná“ energie, kterou pak čas od času chrlí sopky na povrch země.

Z nejvýchodnějšího místa Indonésie na to nejzápadnější musí Indonésan urazit vzdálenost 5.120 km2(Češi to mají v porovnání s Indonésií kousek a to 493 km).

Nejvyšší horou Indonésie je Puncak Jaya, kterou najdete v provincii Papua.

Země v okolí Indonésie jsou Papau Nová Guiena, Východní Timor, Malajsie – tyto mají s Indonésií přímou hranici další leží v blízkosti:Singapur, Vietnam, Filipíny a Indie.

Indonésie má celkem 34 provincií a jedna z nich je právě Bali.

Časové pásma Indonésie

Jak jste si přečetli v odstavcích nahoře, Indonésie je obrovská země a rozkládá se přes 3 časová pásma. UTC +07:00 až +09:00.

Počet obyvatel v Indonésii

Počet obyvatel v Indonésii je přes 260 miliónů lidí, díky čemuž je Indonésie 4. nejlidnatější zemí na světě. Počet obyvatel v Indonésii stále roste, například v roce 2000 žilo v Indonésii „pouze“ něco málo přes 200 miliónů obyvatel. Tedy více než 25 % nárůst za 20 let (to je stejné číslo, jako šestkrát počet obyvatel v České republice). V roce 1970 byl počet obyvatel pod 120 miliónů, což znamená více než 50 % nárůst za 50 let. Podle odhadů OSN se má populace v Indonésii zastavit na číslech kolem 330 miliónů kolem roku 2060, tak se můžeme nechat překvapit.

Další prvenství má Indonésie díky Javě. Tento ostrov je nejlidnatějším ostrovem na světě. Na Javě se najdete i hlavní město Indonésie Jakarta, která má sama o sobě přes 10 miliónů obyvatel. Na Jávě žije více než 140 miliónů obyvatel a to na rozloze 128 297 km2.

Náboženství

Jak už bylo zmíněno, tak Indonésie je jedna z nejlidnatějších zemí na světě a zároveň je to země s nejvyšším počtem lidí hlásících se k islámu. Není to ale jediné náboženství v Indonésii. Například na Bali je hlavním náboženstvím hinduismus.